Pályázat

„A szarvasi szlovák értékek feldolgozása, bemutatása”

TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00191

Kedvezményezett neve:
Szarvas Város Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata

Projekt címe:
„A szarvasi szlovák értékek feldolgozása, bemutatása”

Projektazonosító:
TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00191

A szerződött támogatás összege:
2 268 635 Ft

A támogatás mértéke (%-ban):
100%

A projekt tervezett befejezése:
2021. február 28.

 

A projekt tartalmának bemutatása:
Korábbi kezdeményezésből kiindulva bővített tartalommal kívánjuk megrendezni a helyi szlovák értékeket bemutató rendezvénysorozatot, amelyről videofelvételt is készíttetünk, amely oktatási célokat is szolgál a helyi Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium pedagógusai és tanulói számára. Továbbá az idősebb korosztály számára is tartalmas programnak tekintjük a hagyományos érékeket bemutató rendezvénysorozatot, hiszen ők még olyan közegben, családban éltek, ahol a megvalósítani kívánt események az életük részei voltak, tevőlegesen is gyakorolták. A színes, két –illetve négy nyelvű kiadványok a városba látogató turisták számára is információforrásként szolgálnak.

Hagyományos, közösségformáló tevékenységek bemutatása foglalkozásokon keresztül, amelyekről videofelvételt készítünk a továbbörökítés céljából:

– Csigatészta készítésés tarhonya készítés: a száraztészta elterjedt levesbetét Szarvason is, amelyet ma már csak az idősebb háziasszonyok készítenek otthon házi tojásból, az ő segítségükkel vonjuk be a fiatalokat a tészta készítésbe.

– Pokrócszövés: a szarvasi szlovákoknál minden háztartásban volt szövőszék, amelyen a gazdasszonyok télen pokrócot szőttek, ma kevés háztartásban szőnek, pedig jó lehetőség a használt, kopott ruhadarabok újrahasznosítására is.

– Tollfosztás: Szarvas környékén lévő tanyákon még nevelnek libákat, kacsákat, de a tollat már nem hasznosítják, ezért fontos, hogy az ifjúság megismerje a tollfelhasználás módját és célját.

– Szilvalekvárfőzés: a megtermelt gyümölcs feldolgozásának, elraktározásának legismertebb módja városunkban, amelyet az idősebb lakosok bevonásával valósítjuk meg.

– Kukoricafosztás: feledésbe merült közösségformáló tevékenység, amelyet már újraélesztettünk, igény van rá.

– Hagyományos konyhakerti gazdálkodás: a hagyományos paraszti gazdálkodás és a mindennapi táplálék kapcsolatainak feltárása, bemutatása, a megtermelt zöldségek gyümölcsök feldolgozása fontos, gazdaságos, környezettudatos tevékenység, felhívja a figyelmet az egészséges táplálkozásra.

– Kiadványok: Klenoty sarvašských Slovákov- A szarvasi szlovákok ékszerei szlovák- magyar nyelvű 160 oldalas színes kiadvány, mely a szarvasi szlovák nemzetiség mindennapjait mutatja be a letelepedéstől napjainkig.

– Szlovák sírhelyek a szarvasi temetőkben szlovák- magyar nyelvű 56 oldalas színes kiadvány, szlovák feliratú sírhelyek, amelyek a XIX. század közepéig voltak elterjedtek, ma már nagy részük gondozatlan, képes és szöveges formájú feldolgozásuk lehetővé teszi fennmaradásukat az utókor számára.

– A Szarvasi Szlovák Tájház magyar, szlovák, angol és német nyelvű 24 oldalas színes kiadvány, A Szlovák Tájház magas értéket képvisel a szlovák értékek értéktárában. A tájház iránt érdeklődőket, a tárlat vezetés mellett, látja el képes információkkal a kiadvány.
A projekt innovatív, hiszen az értékek feldolgozása, bemutatása programsorozatról készült videofelvételek, illetve a Klenoty sarvašských Slovákov- A szarvasi szlovákok ékszerei, Szlovák sírhelyek a szarvasi temetőkben, A Szarvasi Szlovák Tájház című kiadványok oktatási célokat is kielégítenek. Újraindítjuk a 20-25 évvel lezárult iskolai gyakorlókert módszert, mely megvalósításánál az alábbi nevelési lehetőségek is előtérbe kerülnek: az ökológiai szemléletformálás, a természetes környezet körfolyamatainak bemutatása, átélése, a környezeti problémák, és azok hagyományos megoldási lehetőségeinek megismertetése, a hagyományos paraszti gazdálkodás és a mindennapi táplálék kapcsolatainak feltárása, közös munka révén a környezeti és szociális felelősségvállalás érzékenyítése, a gyerekek virtuális élményeinek ellensúlyozásához valóságos élmények biztosítása.
A programok építően hatnak közösségekre is, a kapcsolatépítés megvalósulhat iskolán belül az osztályok között, technikai dolgozókkal (gondnok, portás, konyhás), szülőkkel, nagyszülőkkel, továbbá civil csoportokkal: Kertbarát-kör, Vernosť, a helyiekkel: gazdaboltos, önkéntes diákok, nyugdíjas pedagógusok és a térségben tevékenykedő gazdákkal.

Pályázatok listája

Pályázatok
Elrejtés